Παρέμβαση-Ενημέρωση με θέμα: Υγιής στάση σώματος

Δημοτικό Σχολείο Χ. Μούκας

Πέμπτη, 8/2/2019

Παρέμβαση-Ενημέρωση με θέμα: Υγιής στάση σώματος

Το σχολείο μας επισκέφτηκαν η γιατρός κ. Κουντουρά Ματίνα με τη συνεργάτιδά της κ. Αντιγόνη, επισκέπτρια υγείας, και παρουσίασαν με βιωματικό τρόπο στους μαθητές και τις μαθήτριες της Ε? & Στ? τάξης ποια είναι η υγιής στάση σώματος, η οποία αποτελεί μία σημαντική πτυχή της καλής υγείας.

Στη σημερινή εποχή ανεπαρκούς σωματικής δραστηριότητας και έντονης καθιστικής ζωής αποτελεί επιτακτική ανάγκη η διατήρηση της σωστής στάσης σώματος σε όλη τη διάρκεια της ανάπτυξης του παιδιού, καθώς και μετά την ενηλικίωσή του. Η σωστή στάση σώματος ενισχύει την ανάπτυξη ενός κατάλληλα «υποβασταζομένου» σκελετού και του δίνει τη σταθερότητα που χρειάζεται, για να έχει την καλύτερη δυνατή απόδοση στην εκτέλεση των καθημερινών δραστηριοτήτων του. Επίσης, η κατάλληλη στάση σώματος ενισχύει την αυτοπεποίθηση των παιδιών, με αποτέλεσμα να ευνοείται τόσο η πνευματική, όσο και η κοινωνική ανάπτυξή τους.

Εξαιρετική παρουσίαση!!!

Τις ευχαριστούμε θερμά!!!