Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο

Πρόγραμμα: Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο

Τρίτη, 28/05 και Τετάρτη 29/05

Η μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο αποτελεί μια ολόκληρη διαδικασία, η οποία περιλαμβάνει όλες τις περιπλοκές που συνεπάγεται μια αλλαγή, μια μετάβαση.Δεν είναι ούτε αυτονόητη, ούτε ανώδυνη για τους μαθητές. Είναι μια σημαντική αλλαγή στη ζωή τους επειδή καλούνται να προσαρμοστούν όχι μόνο στην αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος και εκπαιδευτικής βαθμίδας, αλλά και να διαχειριστούν εκπαιδευτικά, συναισθηματικά και κοινωνικά θέματα, που προκύπτουν από αυτήν την αλλαγή, η οποία μάλιστα συμπίπτει και με την έναρξη της εφηβείας.

Στα πλαίσια του προγράμματος Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο σχεδιάσαμε και υλοποιήσαμε διασχολικούς αγώνες μπάσκετ, βόλεϊ και ποδοσφαίρου ανάμεσα στους μαθητές και τις μαθήτριες των Στ΄ τάξεων των Δημ. Σχ. Γ. Κονταρής &  Χ. Μούκας για να εκτιμήσουν την αξία του αθλητισμού επειδή συνδέ­εται άμεσα με τον ίδιο τον άνθρωπο και τις αλλαγές στη ζωή του.