Περιβαλλοντικό πρόγραμμα « Το δάσος »

Πέμπτη, 30/05/2019

Περιβαλλοντικό πρόγραμμα « Το δάσος »

Οι μαθητές /τριες των Γ1 & Γ2 τμημάτων του σχολείου μας επισκέφτηκαν το ΚΠΕ Βελβεντού και συμμετείχαν στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα « Το Δάσος».

Το δάσος δεν είναι ?όνο δένδρα. Είναι ένα σύνολο διαφόρων φυτών – όπου βέβαια κυριαρχούν τα δένδρα – ?αζί ?ε τα διάφορα ζώα που συνυπάρχουν και ?ε το έδαφος και το κλί?α που επικρατεί στην περιοχή. Όλες οι εκτάσεις που καλύπτονται από φυσική βλάστηση λέγονται δασικές, ανεξάρτητα από το αν κυριαρχούν δένδρα, θά?νοι ή φρύγανα και αποτελούν ένα πολυσύνθετο σύνολο ?ε δική του ζωή και λειτουργίες. Αποτελούν το ?ασικό Oικοσύστη?α, που παίζει ση?αντικό ρόλο στη βιολογική ισορροπία της φύσης. Το ?άσος είναι πολύτι?ο στη Ζωή στην Υγεία στον Πολιτισ?ό .Είναι ένα φυσικό αγαθό, ?ε πολύπλευρη ση?ασία και ανυπολόγιστη αξία για τη ζωή, για τον άνθρωπο. Ένας ανανεώσι?ος φυσικός πόρος ?ε τεράστιες ανεξάντλητες δυνατότητες για την οικονο?ική, περιβαλλοντική, κοινωνική και πολιτιστική ανάπτυξη του τόπου, για τη δη?ιουργία καλυτέρων συνθηκών ζωής. Γι’ αυτό εκτάσεις που καλύπτονται ?ε πυκνή φυσική βλάστηση, συνοπτικά την λέ?ε «?άσος». ?εν πρέπει να καίγονται ή να καταστρέφονται ?ε οποιονδήποτε τρόπο αυτές οι εκτάσεις, γιατί απώτερος σκοπός ?ας είναι να γίνουν τελικά δάση, όπου να κυριαρχούν τα δένδρα.

Σκοπός της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης είναι να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές τη σχέση του ανθρώπου με το φυσικό και κοινωνικό περιβάλλον, να ευαισθητοποιηθούν για τα προβλήματα που συνδέονται με αυτό και να δραστηριοποιηθούν σε ειδικά προγράμματα, ώστε να συμβάλουν στη γενικότερη προσπάθεια αντιμετώπισής τους.