Γιορτή Αποφοίτησης 2019

Η Γιορτή Αποφοίτησης του σχολείου μας έχει τίτλο:

« Αναμνήσεις και φτερουγίσματα».

Τα παιδιά της Στ΄ τάξης, μέσα από ένα μοντέρνο τραγούδι κι ένα χαλαρό διάλογο – τα κείμενα του οποίου είναι, στο μεγαλύτερο μέρος, δουλειά δική τους ?ξετυλίγουν τις αναμνήσεις τους και τα συναισθήματά τους. Ανάμεσα παρεμβάλλονται κάποιες σκηνές από «Το όνειρο του σκιάχτρου» του Ευγένιου Τριβιζά, ένα έργο που αποτελεί έναν ύμνο στη φιλία, στην καλοσύνη, στην προσπάθεια και τις θυσίες που απαιτεί η πραγματοποίηση  ενός ονείρου. Ο Αχυρούλης, το σκιάχτρο μας, γίνεται φίλος με τα πουλιά, αποφασίζει να θυσιαστεί για χάρη τους και τελικά, με τη βοήθειά τους, καταφέρνει να πετάξει.

Τη γιορτή πλαισιώνουν τα τραγούδια:

• Καλοκαιρινές διακοπές
  • Κλεψύδρα
  • Εγώ κι εσύ μαζί
  • Φιλαράκια

που ετοίμασαν η ορχήστρα και η χορωδία σε συνεργασία με τον μαέστρο και μουσικό μας κ. Λάσπα και τη σημαντική βοήθεια της κ.Τοπάλη.

Παράλληλα τα παιδιά της Ε΄τάξης αναλαμβάνουν τη σκυτάλη, καθώς η Στ΄ τάξη ανοίγει τα φτερά της.

Δυναμική παρουσία έχουν και τα πρωτάκια μας, που ανοίγουν και κλείνουν  την εκδήλωση, αποχαιρετώντας τους «νονούς» και τις «νονές» τους με το δικό τους τρόπο.

Η γιορτή αποφοίτησης τελειώνει με την απόδοση των αναμνηστικών από το Σύλλογο Γονέων και το Σχολείο και φυσικά με τις ευχές μας.

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ