Η δική μας ομάδα

Η δική μας ομάδα του Δημοτικού Σχολείου ?Χαρίσιος Μούκας?, θα κατέβει φέτος για πρώτη φορά στον διαγωνισμό, με την παράλληλη ανοιχτή κατηγορία ?Εποικισμός του Άρη?. Οι πέντε μαθητές και η μία μας μαθήτρια λοιπόν, θα πρέπει να δημιουργήσουν, να σχεδιάσουν και να κατασκευάσουν ένα ολοκληρωμένο μοντέλο που να προσομοιώνει το θέμα του διαγωνισμού, το οποίο είναι «Εποικισμός του Άρη». Θα κληθούν να συναρμολογήσουν το ρομπότ τους και θα κινήσουν μέρη της κατασκευής είτε με παροχή ρεύματος (μπαταρίες) είτε μέσω του υπολογιστή με αυτοματισμούς. Επιπλέον, η ομάδα μας είναι μία από τις 40 ομάδες που για το σχολικό έτος 2018-2019 εντάσσονται στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ?STORIES of Tomorrow?, στο πλαίσιο του οποίου θα πρέπει να παρουσιάσουν την πορεία της προετοιμασίας τους για το διαγωνισμό (εντοπισμός προβλήματος ? καταιγισμός ιδεών ? problem solving – σχηματισμός ομάδας και καταμερισμός εργασιών ? αποτέλεσμα) χρησιμοποιώντας την πλατφόρμα storytelling του προγράμματος STORIES of Tomorrow. Αξίζει να σημειωθεί ότι πρόκειται για την 1η φορά πανευρωπαϊκά που μαθητικός διαγωνισμός εντάσσεται σε Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα!!!