Κιτ ρομποτικής LEGO Education WeDo 2.0

Στο Δημοτικό Σχολείο ?Χαρίσιος Μούκας?, καλωσορίζουμε με ιδιαίτερη χαρά το κιτ ρομποτικής LEGO Education WeDo 2.0, με τη βοήθεια του οποίου οι μαθητές και οι μαθήτριές μας θα ξεκινήσουν την ενασχόληση με την εκπαιδευτική ρομποτική! Όταν ακούμε να μιλάνε για ρομπότ, το πιο πιθανό είναι να σκεφτούμε τεράστιες μηχανές που κάνουν απίστευτα πράγματα! Κι όμως! Τα ρομπότ υπάρχουν στην καθημερινότητά μας, από τα παιδικά παιχνίδια, μέχρι και τη σύγχρονη χειρουργική! Οι άνθρωποι γεννιόμαστε με την περιέργεια να μάθουμε τον κόσμο γύρω μας και αυτή ακριβώς την περιέργεια έρχονται να τονώσουν, να διατηρήσουν και ενδεχομένως να την οδηγήσουν σε ενασχόληση με τις φυσικές επιστήμες, οι δραστηριότητες STE(a)M! Το σίγουρο είναι ότι θα περάσουμε όμορφα! Τα μαθήματα ρομποτικής ξεκινάνε για μια ομάδα παιδιών της ΣΤ’ Δημοτικού, ενώ σταδιακά θα έρθουν σε επαφή με το αντικείμενο τα παιδιά όλων των τάξεων!